Bakır Kalay Ve Yenileme

Bakır Kalay Ve Yenileme

Bakır yemek kazanları, yemek pişirirken verimli bir seçenektir. Ancak, zamanla, bakır yemek kazanları pas, kararma veya kabuk oluşumu gibi sorunlar yaşayabilir. Bu nedenle, bakır yemek kazanlarınızın performansını koru ve güzelleştirmek için düzenli olarak kalaylama işlemi yaptırmalısınız.
Kalaylama işlemi, bakır yemek kazanlarının üstüne bir kalay tabakası uygulanması ile gerçekleşir. Bu tabaka, yemek kazanlarının üstündeki pas, kararma veya kabuk oluşumlarını çıkarır ve yemek kazanlarının iç yüzeylerini korur.

Kalaylama işlemi, profesyonel bir tamir ve bakım işlemidir. Bu nedenle, kalaylama işlemi için bir usta ile çalışmanız önerilir. Ahmet Usta Bakır Tamir ve Yenileme ile çalışarak profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Ahmet Usta İle Kalaylama İşlemi!

Her Türlü tabak, tencere yumurta tavası gibi malzemeleri kalaylama işlemi uygulamak için orjinal kalay kullanmak gereklidir.Kalayı bakır kaplara uygulamak için yüzeylerin çok iyi temizlenmesi gerekmektedir ayrıca 220 derecede yapılması gerekir.Küçük merdiven altı işletmelerde yapılan kalaylama işlemlerine inanmayın. Kalaylama işleminde kullandıkları malzeme kurşun alaşımı insan sağlığına son derece zararlıdır.

Bakır Kalay Ve Yenileme İşlemi Sağlıklı Mı?

Kalay, “Bakır, yeni ürünlerden daha sağlıklıdır. En sağlıklısı bakırdır. Sokakta yapılan kalaylar katkılı olur ama ustasının yaptığı kalay temiz olur. Bakır türlerinden güğüm, ibrik, tencere, sahan, tabak her türlü bakır aksamını getiriyorlar.

Bakır Kalay Ve Yenileme Nasıl Olur?

Bakır Kalay Ve Yenileme genellikle bakırın üzerinde bulunan yağlardan tamamen kurtulması için yapılır. Aynı zamanda ısıtma işlemi ile bakır yüzeyi farklı maddeler tarafından da iyice temizlenir. Isıtma işleminin hemen ardından genleşen bakırın yüzeyinde meydana gelen pürüzlerin giderilmesi için bakır kaplar düzeltilir.
Bakır Kalay Ve Yenileme

Bakırlar Kalaysız Kullanmak Sağlıklı Mı?

Bakır ürünler doğru kullanılmadığında zehirleyebilir. Kalaysız bakır ürünü kullanıp içinde yemek beklettiğimizde ortalama 5-6 saat içinde bakır, yemekteki asitler ile reaksiyona girerek yeşillenme (oksitlenme) oluşmasıyla yemeğin bozulmasına sebebiyet verir. Bu sebeple bakırda yemek bekletilmesi uygun değildir.

Leave Your Comment

Hizmet teklifi istek formu

Formu doldurun ve gönderin, size en kısa süre içerisinde dönüş sağlayacağız.